Obecnie na rynku dostępnych jest wiele grupowych form pomocy psychologicznej jak i terapeutycznej. Istnieją grupy dla osób w niemal każdym przedziale wiekowym - dzieci, młodzieży, dorosłych. Warto zgłębić ten temat, ponieważ możliwości jest naprawdę dużo, a korzyści nieocenione.
W zależności od rodzaju trudności, z jakimi zmaga się dana osoba, pomoc w formie spotkań grupowych stanowi nie tylko alternatywę, ale też uzupełnienie terapii indywidualnej. Taki rodzaj wsparcia jest zalecany wtedy, gdy pojawiają się problemy m. in. w nawiązywaniu, podtrzymywaniu relacji międzyludzkich, wyrażaniu emocji w sposób akceptowalny społecznie czy odczuwaniu dużego lęku przy wypowiadaniu się na forum grupy.
Spotkania grupowe tworzą bezpieczną przestrzeń do budowania zdolności dzielenia się swoimi emocjami i przeżyciami z innymi uczestnikami, poznawania nie tylko siebie, ale i innych, czerpania z doświadczeń oraz mówienia o nich, ćwiczeń i nauki nawiązywania relacji i wiele więcej.
Rodzaje form psychologicznej pomocy grupowej
TUS (Trening Umiejętności Społecznych)
Jest dedykowany głównie dzieciom i nastolatkom z diagnozą ze spektrum autyzmu, ADHD, trudnościami w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów społecznych, nieśmiałością, agresją.
Podczas Treningu Umiejętności Społecznych uczestnicy pod okiem specjalistów, czyli Trenerów TUS, nabywają kompetencje pozwalające na budowanie satysfakcjonujących relacji, rozróżnianie zachowań akceptowanych i nieakceptowanych społecznie, respektowanie granic w kontaktach interpersonalnych, właściwe odczytywanie mowy ciała, nazywanie emocji swoich i innych, radzenie sobie z emocjami we właściwy sposób.
Zdobywanie wyżej wymienionych umiejętności odbywa się głównie w formie zabawy. Dzięki celowo dobranym, zróżnicowanym formom pracy jak np. gry, elementy arteterapii, bajkoterapia, zadania grupowe czy indywidualne zajęcia te są atrakcyjne i sprzyjają budowaniu atmosfery bezpieczeństwa i otwartości.
Socjoterapia w ujęciu psychodynamicznym
Socjoterapia jest formą pomocy skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Głównym czynnikiem działającym na poprawę dobrostanu uczestników jest realizowana w grupie potrzeba przynależności i akceptacji.
Rozpoczęcie cyklu spotkań socjoterapeutycznych poprzedzone jest indywidualnymi konsultacjami przyszłego uczestnika i jego rodziców bądź opiekunów z prowadzącymi. Tak szczegółowy wywiad pozwala na określenie źródła trudności z jakimi zgłaszają się kandydaci, co jest niezbędne przy doborze osób do danej grupy.
Proces grupowy i poszczególne jego fazy zachodzą podczas regularnych spotkań uczestników w różnym tempie, dlatego rolą osób prowadzących, czyli socjoterapeutów jest odpowiedni dobór narzędzi pracy dostosowanych do aktualnego etapu, na którym znajduje się grupa. Tak dobrany program pozwala na stworzenie atmosfery, która sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i otwartości, a co za tym idzie daje przestrzeń jej uczestnikom na pracę mającą na celu lepsze zrozumienie siebie, przezwyciężanie własnych trudności, przełamywanie oporu, lęku, a także zdobywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do poprawy jakości życia.
Socjoterapia to forma pomocy, która obejmuje szerokie spektrum trudności. Jest ona wskazana głównie dla dzieci i młodzieży mających trudności w obszarze sfery społecznej, tj. w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji rówieśniczych, we współpracy, wchodzących w rolę kozła ofiarnego w grupie, a także dla tych, których indywidualne ograniczenia jak np. nieśmiałość, wycofanie, nadpobudliwość, niskie poczucie własnej wartości, nadmierna wrażliwość uniemożliwiają czerpać radość z życia.
Terapia grupowa w ujęciu psychodynamicznym
Terapia grupowa kierowana jest do nastolatków i osób dorosłych, których indywidualne trudności przejawiają się głównie w relacjach z innymi ludźmi.
Podczas spotkań uczestnicy w bezpiecznej atmosferze pod okiem terapeutów mają możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami, obawami jak i refleksjami na temat swoich trudności. Głównym celem terapeutycznym tej formy pomocy jest zmiana na poziomie myślenia i przeżywania siebie w kontekście życia społecznego, aby umożliwić danej osobie budowanie satysfakcjonujących relacji oraz bliskich związków.
Terapia grupowa jest dedykowana dla osób, którym trudno budować i trwać w relacjach intymnych czy przyjacielskich, czujących osamotnienie, brak sensu życia, napięcie, niepokój, unikających konfrontacji, mających trudność w wyrażaniu własnych emocji i odczytywaniu cudzych, odczuwających niezadowolenie z realizacji siebie w pracy i nie tylko.
Grupa wsparcia
Jest to grupa, która najczęściej jednoczy osoby doświadczające tych samych trudności, o podobnych przeżyciach. Dzięki temu bliźniacze problemy omawiane są z różnych perspektyw, przez co uczestnicy mogą uczyć się od siebie nawzajem sposobów radzenia z nimi. Spotkania są okazją do bycia wysłuchanym bez obawy o ocenę, co sprzyja poczuciu zrozumienia i akceptacji. Jest to forma ogromnego wsparcia emocjonalnego, tak potrzebna w trudnym czasie bądź kryzysie życiowym.
Utworzenie grupy wsparcia może być formalne lub nie - wtedy jest to grupa samopomocowa, prowadzona przez samych jej członków. Udział w którymkolwiek wariancie pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym, pozwala na wentylację emocji, swobodne dzielenie się przeżyciami w atmosferze zaufania, wsparcia i zrozumienia.
Podsumowanie
Formy wsparcia grupowego są bezsprzecznie skutecznym i potrzebnym narzędziem pomocowym. Mają szeroki wachlarz zastosowań zaczynając od grup wiekowych, kończąc na licznych specyficznych trudnościach.
Warto podkreślić, że ich zaletą jest nie tylko wyposażenie uczestników w konkretne umiejętności, czy to radzenia sobie z emocjami, czy nawiązywania relacji, ale również stworzenie przestrzeni, gdzie człowiek czuje się przynależny, rozumiany, wysłuchany i ważny. Udział w grupie terapeutycznej jest niewątpliwie punktem wyjścia ku zmianom na lepsze.